A Benu Magyarország egy franchise gyógyszertári lánc több mint 200 üzlettel országszerte. 1.5mrd jegyzett tőkével, és 9,5mrd árbevétellel 2024-ben .
A megbízónk célja a működési hatékonyság optimalizálása és a vevői elégedettség növelése a versenyképes piaci helyzet fenntartása mellett.
Megbízónk szeretné az értékesítési elemzéseket folyamatosan és valós időben monitorozni, és szükség esetén azonnali döntéseket hozni az eredmények korrigálására, a piaci helyzet változására.
Megbízónknál az adatok többféle forrásból, formátumban és rendszerességgel érkeztek. ERP-ból nyertük ki az analítikák egy részét. Ezen kívül az üzletek havi riportot küldtek excelben, amelyben a munkaügyi jelentések, a polchatékonyság / minőségi mutatók voltak. Mértük külön az újságban hirdetett termékek fogyását, a beszállítók patikánkénti hatékonyságát, rebatek nagyságát, stb, illetve az egyes termékkategóriák jövedelmezőségét. Ezeken felül adatokat elemeztünk a főkönyvből.
Az adatok több esetenként nagyon eltérő formában voltak elérhetőek. Ahhoz, hogy a jelentések jó működjenek és tiszta adatokat mutassanak szüksége volt az adatok rendbe rakására.
Ebből a célból építettünk egy a feladathoz illeszkedő adattárházat ahol az adatok rendszerezését és tisztítását végeztük el.
A megfelelően struktúrált adatokat BI eszközzel (Power BI) elemeztük és jól értelmezhetően megjelenítettük.
A tendenciák elemzése megmutatta, hogy a kiemelkedően sikeres gyógyszertárak mit csinálnak máshogy, és az átlag alatt teljesítő gyógyszertáraknál milyen nem hatékony gyakorlatok vannak.
Az különböző termékkategóriák jövedelmezősége, a készletgazdálkodási hatékonyság, áru forgási sebesség gyógyszertáranként és összesítve is érdekes tanulságokat hozott.
Az elemzések eredményei alapján a vezetőség az eredményességet javító döntéseket tudott hozni.
Egyrészről a legjobban teljesítő üzletek gyakorlatait megosztották a teljes hálózat számára. Ez ösztönzőleg hatott mind a példaként állított üzleteknek, mind az egész hálózatnak, így egységesítve a működési modellt, és növelve a hatékonyság=nyereségességet.
Az átlag alatt teljesítő üzletek a megosztott jó működési gyakorlatok mellett célzott marketing kampányt kaptak.
A teljes hálózatnál sikerült javítani a készletkezelésen, illetve a hűségprogram átalakításával a vásárlói elköteleződésen.
A megvalósított megoldások fél éven belül 10%-os bevételnövekedést hoztak.
Ezen felül jelentősen nőtt az ügyfél elégedettség, és növekedett a készletek forgási sebessége.
A projekt eredményei rávilágítanak arra, hogy az üzleti intelligencia alkalmazása a franchise hálózatok és üzlethálózatok vezetésében hogyan segíthet a teljesítmény javításában és a működési hatékonyság maximalizálásában.
Kiemelt tanulságként említhető, hogy a rendszeres adatelemzés és a folyamatos fejlesztések szükségesek a dinamikusan változó piaci igények kielégítéséhez.
OPEN-TECH INFORMATIKA KFT.
3300 Eger, Almási Pál utca 36.
1142 Budapest, Ungvár u. 64-66. 231. iroda
Mobil: +36(20) 329-03-73, +36(70)212-75-71
Email: info@opentech.hu
Minden jog fenntartva © Copyright 2024